Po sukcesach na listach przebojów na całym świecie i wyprzedanym koncercie w Berlinie dla 17.000 osób w 2017  Moderat udali się na dłuższy urlop, jednak wreszcie wracają! Nowy album grupy nosi tytuł MORE D4TA, zawiera dziesięć premierowych utworów i ukaże się 13 maja 2022 roku.  

 Czwarty album Moderat ukazuje się ponad sześć lat po swym poprzedniku („III” z 2016 roku).  Stworzony w dużej mierze w czasie, kiedy trasy koncertowe (i większość podróży) były zabronione, MORE D4TA dokumentuje okres zmagania się uczuciem izolacji i przeładowania informacjami. Wiele z nowych tekstów ma swoje korzenie w częstych wycieczkach Saschy do berlińskiego muzeum Gemäldegalerie (często z małą córeczką), gdzie szukał schronienia wśród obrazów przeszłości, martwiąc się jednocześnie o przyszłość.

  MORE D4TA jest zakorzeniony w tym samym duchu współpracy, co wcześniejsze nagrania, ale na długo przed powstaniem któregokolwiek z utworów Moderat poświecili sporo czasy, by znów ze sobą pobyć i poznać się ponownie  – także od strony muzycznej. Sascha Ring (Apparat), Gernot Bronsert i Sebastian Szary (Modeselektor) oddali się długim eksperymentom, pozwalali sobie na dźwiękowe dziwactwa, powoli rozwijając swoje pomysły i odzyskując radość ze wspólnego tworzenia.  MORE D4TA  to jednak  esencjonalny album Moderat,  bo niezależnie od eksperymentalnych ciągot,  trio zawsze wraca do swojego własnego, unikalnego świata dźwięków, miejsca, gdzie emocjonalny pop i migotliwe elektroniczne pejzaże doskonale się uzupełniają. To, co tworzą, nie jest koniecznie muzyką taneczną, a ich dźwięki świecą najjaśniej w ciemnościach nocy, a bogate melodie grupy i eteryczny wokal Ringa emitują ciepły, niemal bioluminescencyjny blask.  Po ponad dwóch dekadach wspólnego grania, Sascha, Gernot  i Sebastian stworzyli oryginalne, autorskie brzmienie i estetykę, a „MORE D4TA” pokazuje grupę, w pełni kreatywnych sił.  W lipcu zespół wystąpi jako gwiazda festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Moderat „MORE D4TA”, 

premiera: 13.05.2022

Monkeytown / NoPaper Records.

Tracklista:
1 – FAST LAND
2 – EASY PREY
3 – DRUM GLOW
4 – SOFT EDIT
5 – UNDO REDO
6 – NEON RATS
7 – MORE LOVE
8 – NUMB BELL
9 – DOOM HYPE
10 – COPY COPY