Hania Rani zapowiada swój nowy album „Ghost” nagrany z towarzyszeniem niezwykłych gości: Patricka Watsona, Ólafura Arnaldsa i Duncana Bellamy’ego (Portico Quartet).
„Ghosts” ukaże się 6 października nakładem Gondwana Records, a premierze towarzyszyć będzie trasa koncertowa Hani w UE, USA i Kanadzie.
„Ghosts” to brzmienie nieustannie zmieniającej się artystki, która, jak sugeruje tytuł albumu, wielokrotnie i z wdziękiem przechodzi między muzycznymi światami: jako kompozytorka, wokalistka, autorka tekstów i producentka. Ten album rozwija formułę bestsellerowych krążków Rani „Esja” i „Home opartą na minimalnej konfiguracji fortepianu, klawiszy, syntezatorów, jednak bardziej istotną rolę pełni tu tajemniczy, urzekający głos Hani.
„Ghost” to także niezwykli goście: Patrick Watson, tchnął nieziemskie życie w eteryczną kompozycję „Dancing with Ghosts”, utwór „Whispering House” został napisany i nagrany z przyjacielem Hani- Ólafurem Arnaldsem, a Duncan Bellamy z Portico Quartet ma swój istotny wkład w „Don’t Break My Heart”.
Teksty Rani są częściowo inspirowane dwumiesięcznym pobytem w małym studiu w szwajcarskich górach, gdzie Rani pracowała nad ścieżką dźwiękową „On Giacometti” do filmu dokumentalnego o słynnym szwajcarskim artyście.
Miejsce, w którym się zatrzymałemam, było kiedyś starym sanatorium w okolicy, która niegdyś była bardzo popularna, ale teraz są tam ogromne opuszczone hotele. Miejscowi  mówią, że mieszkają w nich duchy. To rodzaj lokalnego systemu wierzeń – te duchy mają nawet imiona! – ale kiedy jesteś głęboko na łonie natury lub w jakimś opuszczonym miejscu, twoja wyobraźnia zaczyna działać na innym poziomie”.
„Krawędź życia i śmierci” – podsumowuje Rani – „i to, co faktycznie dzieje się pomiędzy nimi: to było to, co naprawdę mnie interesowało. Nawet zaśpiewanie słowa „śmierć” było dla mnie szokiem. To takie dziwne słowo do wypowiedzenia na głos. Ludzie się go boją, co było dla mnie niezwykle interesujące. Większość piosenek prawdopodobnie nadal mówi o miłości i tym podobnych rzeczach, ale „Ghosts” to też owoc mojego myślenia o konieczności zmierzenia się z jakimś końcem”.
Na „Ghosts” Rani łączy swoje różnorodne zainteresowania- czerpiąc z zamiłowania do tak różnych artystów jak Enya, The Smile, James Blake i Pink Floyd oraz podziwu dla zaproszonych gości. Przywołując też delikatność Stiny Nordenstam, talent Keitha Jarretta, kunszt Kate Bush, artystka łączy życiowe doświadczenie muzyczne w jednym cudownym, kosmicznym świecie.     

preorder:
https://plays.pl/web/szukaj/RANI           

Video ‚Dancing with ghosts’ ft. Patrick Watson https://www.nowness.com/picks/hania-rani-dancing-with-ghosts