Cóż to za niezwykłe spotkanie! Sam Shepherd aka Floating Points to jeden z najwybitniejszych producentów sceny elektronicznej, Pharoah Sanders z kolei znany jest wszystkim fanom jazzu jako autor klasycznych albumów „Karma” „Tauhid” czy „Black Unity” i najważniejsza obok Johna Coltrane’a postać „spiritual jazz”. Krążek „Promises” to wspaniały efekt ich wspólnej, długomiesięcznej, cierpliwej i uważnej pracy.

Pomysł na ten projekt zrodził się w 2015 roku, gdy Sanders usłyszał krążek Floating Points „Elaenia” i pomyślał, by skontaktować się z młodym artystą. Muzycy poznali się parę miesięcy póżniej i zaprzyjaźnili. Dla Floating Points było to spotkanie jednego z muzycznych idoli: swego podczas sześciogodzinnego setu w berlińskim klubie Berghain, zagrał w całości mini-album Sandersa „Harvest Time”. Gdy podczas jednej z wizyt w Londynie, Pharoah zasugerował pracę nad wspólnym albumem, Shepherds nie mógł uwierzyć, że jego bohater, ostatnia żyjąca legenda jazzu lat 60-tych, mówi poważnie.

Po wielu wspólnych lunchach i rozmowach, muzycy zamknęli się na dziesięć dni w Sargent Studios in Los Angeles, gdzie stworzyli większość materiału. Podczas pandemii kontynuowali pracę na odległość, zaś Floating Points w londyńskim Air Studios nagrał kolejne ścieżki z London Symphony Orchestra.

Efektem jest wspaniała muzyka zrodzona z intuicji, wzajemnego szacunku i uważnego nasłuchu. To dźwięki medytacyjne i skupione, spokojnie rozwijające się przez 46 minut, wypełniające z wolna przestrzeń i z każdą chwilą coraz bardziej wciągające.
Nie sposób oprzeć się porównaniom do nagrań jazzowych z lat analogowych. Aktywni słuchacze usłyszą ruch palców na instrumentach, oddech Sandersa, gdy dmucha w stroik, przesuwanie się muzyków na swoich miejscach. Dodaje to namacalną, organiczną warstwę do doświadczenia słuchowego.“ – pisze krytyk Resident Advisor.

Ten album reprezentuje spotkanie dwóch zupełnie różnych pokoleń i trzech zupełnie różnych światów. Zarówno Floating Points jak i Pharoah – który wrócił do studia po 15 latach przerwy – są z niego ogromnie dumni. „Promises” ukazuje się nakładem założonej przez Davida Byrne’a wytwórni Luaka Bop. Autorem okładki jest uznana artystka Julie Mehretu.

Floating Points, Pharaoh Sanders with London Symphony Orchestra „Promises”

Luaka Bop / NoPaper Recordspremiera: 26.03.2021