Po tragicznych osobistych doświadczeniach, Tricky powraca z przejmującym albumem „Fall To Pieces”, który nagrał z polską wokalistką Martą Złakowską. Marta, pochodząca z Krakowa, przez ostatnie lata towarzyszyła Tricky’emu podczas koncertów na całym świecie. Na krążku gościnnie słyszymy też duńską gwiazdę Oh Land.

  „Czuję, że wróciłem” – mówi głosem pełnym dumy. „Mam poczucie, że jestem jednym z najlepszych muzyków, jakich wydała Anglia i czas znów skupić się na tworzeniu, w 100%, tak jak na początku mojej kariery.” – przekonuje Tricky, zapowiadając swój czternasty album „Fall To Pieces”.
Muzyk z Bristolu jest na scenie od ponad 30 lat i nadal potrafi zaskakiwać: niedawno opublikował głośną autobiografię „Hell Is Round The Corner” i wypuścił EP „20,20”. Ostatni rok był jednak dla niego szczególnie trudny, artysta musiał zmierzyć się z osobistą tragedią – śmiercią córki Mazy. Jeden z pierwszych utworów, które powstały w czasie żałoby był „Hate This Pain”, oparty na zapętlonym motywie pianina, na którym Tricky wyszeptuje swoją mękę. Jeśli Tom Waits zaktualizował bluesa jako upiorne, grzechotliwe brzmienie a lat 80-tych, Tricky zrobił coś podobnego współcześnie.

       Inspiracją dla nowej muzyki było także pisanie autobiografii i powrót pamięcią do burzliwego dzieciństwa w dzielnicy Knowle West w Bristolu. Podobnie jak książka, krążek „Fall To Pieces” to zapis intensywnych emocji, jednak Tricky przestrzega przed jego jednoznacznym odczytaniem. „ From the depths of my despair, I can’t wait to meet you there” – słowa, które słyszymy w „Chills Me To The Bone”, to przecież wyraz trudnej nadziei.  „Fall To Pieces” to krążek różnorodny: mrok i rozpacz w „Hate This Pain” czy surowość „Close Now” równoważone są tu choćby przez niemal popowy, taneczny „Fall Please” lub liryczny „I’m In The Doorway”.

       Płyta powstawała w berlińskim mieszkaniu Tricky’ego w drugiej połowie 2019 roku. Ważną rolę w tym procesie odegrała nasza rodaczka Marta Złakowska, której głos słyszymy w dziewięciu utworach na krążku.  Swego czasu Tricky uważał, że wokalistki, które pomagają mu zrealizować jego pomysły, transmitują energię, którą zza grobu przesyła mu jego matka. Z Krakowa do Berlina nie jest daleko, więc Tricky i Złakowska mogli często wspólnie pracować nad nowymi piosenkami. Tricky odkrył talent Marty podczas tournée po Polsce. Z perspektywy czasu wydaje się to szczęśliwym zbiegiem okoliczności, podobnie jak niegdyś spotkanie z Martiną Topley-Bird, którą Tricky usłyszał, gdy śpiewała na ulicy przed swym domem.

„Wiem, gdy ktoś ma w sobie pokorę i naturalność. Marta nie dba o sławę, po prostu chce śpiewać (…) Podoba mi się, że nigdy nie chowa swoich emocji przed tłumem. Podróżowała ze mną przez niemal dwa lata (…) Okazało się, że wspaniale radzi sobie też w studio. Miałem szczęście” – wyznaje Tricky.

Odnośnik do albumu: https://id.ffm.to/trickyfalltopieces

01 Thinking Of
02 Close Now
03 Running Off
04 I’m in the Doorway
05 Hate This Pain
06 Chills Me to the Bone
07 Fall Please
08 Take Me Shopping
09 Like a Stone
10 Throws Me Around
11 Vietnam