Gunnar Örn Tynes (zdjęcie Baldur Kristjánsson)

Gunnar Örn Tynes (zdjęcie Baldur Kristjánsson)

6 września po kilkuletniej przerwie z nowym albumem „Smilewound” powraca Múm – największa obok Sigur Rós i Björk gwiazd muzyki z Islandii. Zespół pojawi się także w Polsce na dwóch koncertach – 1 października w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu a 2 października klub Basen w Warszawie.

Múm po niemal piętnastu latach kariery, są już niemal instytucją na muzycznej scenie nie tylko w rodzimej Islandii. Ponad dekadę temu okrzyknięci pionierami tzw. folkotroniki, dziś wraz z Sigur Rós, Gus Gus i Björk uchodzą za głównych ambasadorów kultury muzycznej z wyspy gejzerów. Kilkukrotnie występowali także w Polsce, m.in. na festiwalach Sacrum Profanum i Freeform. Ich albumy “Finally We Are No One” z 2002 i ostatni “Sing Along To Songs You Don´t Know” sprzed czterech lat okazały się nad Wisłą alternatywnymi bestsellerami.

Örvar Þóreyjarson Smárason (zdjęcie Baldur Kristjánsson)

Örvar Þóreyjarson Smárason (zdjęcie Baldur Kristjánsson)

Zespół założyli w 1997r. Gunnar Örn Tynes i Örvar Smárason. Nieco później do grupy dołączyły bliźniaczki – Gyoa i Kristín Anna Valtýsdóttir i przez kilka lat występowali jako kwartet. W 2001 r. ukazała się ich debiutancka płyta “Yesterday Was Dramatic, Today Is OK”, która zyskała uznanie słuchaczy i entuzjastyczne recenzje. Islandczycy w swej muzyce doskonale połączyli nowoczesną elektronikę z ciepłymi brzmieniami “żywych” instrumentów. Na ich płytach i koncertach niezwykle syntetyczne rytmy i elektroniczne ozdobniki wspaniale współgrają z dźwiękami akordeonu, trąbki, skrzypiec, banjo, chińskiej harfy i wielu innych, czasem egzotycznych, instrumentów.

Na początku 2006 r. działalność zespołu rozkwitła na nowo, dzięki udanym remiksom np. utworów zespołu Goldfrapp oraz występom na wielu festiwalach, jak SXSW, Sonic Festival czy Bestival. W międzyczasie islandzka ekipa kilkukrotnie zmieniała skład i obok trzonu grupy: Gunnara i Örvar, dziś na stałe z múm współpracują m.in. Eiríkur Orri Ólafsson (trąbka/piano) , Hildur Guðnadóttir (wiolonczela / wokale), Sigurlaug Gísladóttir (wokale/ ukulele/ różne instrumenty), Róbert Reynisson (gitary/ukulele) czy Guðbjörg Hlín Guðmundsdóttir (skrzypce). Często do wspólnych nagrań dołączają też przyjaciele czy członkowie rodzin muzyków.

Kristín Anna Valtýsdóttir (zdjęcie Baldur Kristjánsson)

Kristín Anna Valtýsdóttir (zdjęcie Baldur Kristjánsson)

Ostatnimi czasy múm podpisali ścieżkę dźwiękową do filmu i teatralnego przedstawienia “Jack & Diane”. W filmie można usłyszeć efekt ich współpracy z australijską królową popu – Kylie Minogue. Obecnie zespół pracuje nad swoim szóstym albumem, który ukaże się jesienią. Zapewne na październikowych koncertach w Polsce, obok utworów znanych ze wcześniejszych płyt, usłyszymy także premierowy materiał.