Szkockie trio Young Fathers wraca ze znakomitym krążkiem „Heavy Heavy”. Zespół znany także ze współpracy z Massive Attack i z soundtracku „T2 Trainspotting” nagrał najbardziej efektowną i dojrzałą płytę w swojej karierze.

„Nie jesteśmy dziwni – to jest muzyka pop, której chcemy słuchać” – deklarują Szkoci w niedawnej rozmowie z „Guardianem”. 
Alloysious Massaquoi, Kayus Bankole i G. Hastings łączą w swej twórczości avant-rockową intensywność, zuchwałość hiphopu i soulową żarliwość. 10 premierowych utworów na „Heavy Heavy” (Ninja Tune) nagrywali w piwnicznym studiu w myśl filozofii „back-to-basics”, dzięki czemu udało się uchwycić spontaniczność i entuzjazm, które towarzyszyły powstawaniu nowego krążka. Choć, jak sami przyznają, twórczy proces miał też dla nich wymiar terapeutyczny.
„Wypuszczasz demony na zewnątrz i radzisz sobie z tym – mówią o albumie, który przynosi świadectwo naturalnej przemiany z chłopców w dorosłych mężczyzn.

Ciężki bas, szybkie, energetyczne rytmy i euforyczne, nieokiełznane wokale to ich odpowiedź na wyzwania związane z nieuniknionym pędem życia: radości i bolączki ojcostwa, ale też ciężar odpowiedzialności towarzyszący artystom w aktualnym społecznym i politycznym kontekście.

Brytyjczycy działają jednak na muzycznej scenie wystarczająco długo, by bez lęku, twórczo reagować na zmiany.  „Pomyłki są dobre, perfekcja to grzech” tłumaczą. 
Na „Heavy Heavy” ich witalna kreatywność owocuje muzyką, która nie zrywając więzi z undergroundem, iskrzy się radośnie zachęcając do empatii. Young Fathers są wciąż młodzi, nawet gdy ciężar świata wydaje się rosnąć z dnia na dzień. 

Od czasu wydania dwóch legendarnych już mixtape’ów, ‚Tape One’ w 2011 roku i ‚Tape Two’ w 2013 roku,. Young Fathers zdobywają coraz szersze uznanie fanów, krytyków i artystów.

Ich debiut „Dead” został nagrodzony prestiżową Mercury Prize i dotarł na szczyt Independent UK Album Chart. Z kolei ostatni krążek „Cocoa Sugar” trafił do TOP 30 ogólnej listy sprzedaży na Wyspach. Entuzjastami zespołu są m.in. David Byrne, Florence Welch, Janelle Monae oraz Danny Boyle, który wykorzystał kilka ich kawałków na ścieżce dźwiękowej sequela „Trainspotting”. Young Fathers koncertowali u boku LCD Soundsystem, Yeah Yeah Yeahs i Massive Attack. Ci ostatni dwukrotnie zapraszali też Szkotów do współpracy przy  nagrywaniu EPek „Ritual Spirit” i „Eutopia”.

Young Fathers „Heavy Heavy” (Ninja Tune)

Digital: https://youngfathers.lnk.to/heavy

CD / winyl : https://plays.pl/szukaj/heavy%20heavy

Video:

“Tell Somebody” https://youtu.be/1cH9kmxJCU8
„I Saw” https://youtu.be/uPyC0JUfZrU

“Rice” https://youtu.be/AlgcqWf6evk

“Geronimo” https://youtu.be/Ho5-hIprIlU

tracklista

1.”Rice”

2.”I Saw”

3. „Drum”

4.”Tell Somebody”

5.”Geronimo”

6.”Shoot Me Down”

7.”Ululation”

8.”Sink or Swim”

9.”Holy Moly”

10.”Be Your Lady”