Z radością informujemy, że wydany przez nas album duetu Skalpel „Origins” został wyróżniony nagrodą Fryderyk w kategorii Elektronika.
Marcin Cichy i Igor Pudło zyskali uznanie Akademii Fonograficznej niemal w 20 lat od płytowego debiutu! Gratulujemy!

Przypomnijmy, że krążek „Origins” ukazał się 4 listopada 2022 nakładem NoPaper Records. Na świecie za dystrybucje albumu odpowiada !K7. Album trafił na polską listę bestsellerów Olis i zebrał znakomite recenzje.

Bartek Chacinski w „Polityce” pisał: Cichy i Pudło nie są retro, trzymają rękę na pulsie, a ich wynotowane od Arthura C. Clarke’a motto – że „odpowiednio rozwinięta technologia jest nieodróżnialna od magii” – znajduje uzasadnienie w muzyce. Paweł Gzyl dla Nowej Muzyki konstatował:
Pudło i Cichy potrafią improwizować, ale potrafią też stworzyć uroczą melodię. Dlatego „Origins” słucha się po prostu z dużą przyjemnością
Zaś Maciej Kaczmarski poświęcił „Origins” dłuższy tekst w „Dwutygodniku” zakończony konkluzją: Skalpel w dalszym ciągu uprawia swobodną żonglerkę gatunkami i nadal „tnie z chirurgiczną precyzją” (…) A odsłuch „Origins” jest jak spotkanie z dawno niewidzianymi, drogimi sercu kumplami.

Płytę dostrzeżono też za granicą. Recenzent niemieckiego HHV Mag pisał:
Jako hołd retro album jednak zdecydowanie się sprawdza i to jak np. indyjskie bity tabli spotykają się z krótką, nieco dysonansową linią saksofonu w „Past And Future” jest naprawdę zaskakujące.
Płytę pozytywnie oceniły także hiszpański DJ Mag i niemiecki Jazz-Thing. Utwory z albumu rekomendował – i umieścił na playlistach – legendarny Bill Brewster, twórca znakomitych kompilacji z cyklu „Sources” i współautor (z Frankiem Broughtonem) kultowej książki „Last Night a DJ Saved My Life”.