Keleketla czyli projekt współtwórców Ninja Tune – Coldcut we współpracy z muzykami z Południowej Afryki oraz legendami: Tony’m Allenem czy The Watts Prophets.

Keleketla! to budzący podziw projekt, który jest efektem współpracy muzyków z całego świata: od Johannesburga przez Londyn, Lagos, Los Angeles i po Papuę Zachodnią. 

Pomysł na płytę zrodził jako efekt muzycznego spotkania współtwórców Ninja Tune – Coldcut i muzyków południowoafrykańskich, takich jak charyzmatyczny jazzowy gitarzysta Sibusile Xaba czy raperka Yugen Blakrok (Black Panther OST). Artyści poznali się dzięki organizacji charytatywnej In Place Of War. Z czasem do muzycznych sesji dołączyli kolejni wybitni twórcy – w tym w tym architekci Afrobeatu, niedawno zmarły, legendarny Tony Allen czy Dele’a Sosimi, wybitni pionierzy hiphopowej poezji z L.A. – The Watts Prophets i papuański aktywista Benny Wendy. W powstawaniu albumu uczestniczył też jeden z liderów jazzowego odrodzenia na Wyspach – Shabaka Hutchings, a także nowojorscy kontynuatorzy afrobeatowej tradycji – Antibalas. 

Efekt tych niezwykłych spotkań, to album „Keleketla!” – łączący różne inspiracje w uduchowionym jazzowo-afrykańskim spektrum: z jednej strony taneczne rytmy muzyki gqum z Durbanu, przeplatane aktywistycznymi śpiewami i żywą afrobeatową perkusją Tony’ego Allena, z drugiej zaś ciepłe, liryczne medytacje, wspomagane sekcją dętą.

Nazwa „Keleketla” oznacza „odpowiedź na wezwanie” i dużo mówi o celu projekt, którego zadaniem było zbudowanie wspólnego muzycznego fundamentu dla muzyków nagrywających na różnych kontynentach. Wszystko zaczęło się od Keleketla! Library w Johannesburgu, niezależnej inicjatywy bibliotekarsko-medialnej, od 2008 roku wspieranej przez lokalną społeczność. To jej założyciele: artyści i muzycy Rangoato Hlasane oraz Malose Malahlela spotkali się z Ruth Daniel, która prowadzi charytatywną organizację In Place of War. Wspólnie zaprosili Coldcut do współpracy z południowoafrykańskimi twórcami. Matt Black i Jonathan More od dawna fascynowali się jazzem z południa Afryki i chętnie przyjęli zaproszenie. Pierwsze sesje odbywały się w Trackside Studios w dzielnicy Soweto, kolejne: już w różnych miejscach globu.

Dominującym wątkiem na krążku są związki muzyki i polityki – co słychać we ‘Freedom Groove’, którego początkiem był jam miedzy Mattem Blackiem i Tony Allenem, z czasem uzupełniony o mocny bas Antibalas i mocną odezwę The Watts Prophets. Podobnie jest w ‘Future Toyi Toyi’ – opartym na rewolucyjnym zaśpiewie hiphopowego aktywisty Sound of the South, połączonym z kawałkiem gqom autorstwa DJ Mabheko z Durbanu. Inspiracją dla tego utworu było party w siedzibie Keleketla! Library, podczas którego 

Rangoato Hlasane w trakcie swego setu połączył przemowę jednego ze studentów z afrykanskimi rytmami. „To było niemal religijne doświadczenie” – wspomina Black „widzieć jaki efekt może mieć muzyka na lokalną publiczność”. Kolejnym ważnym utworem jest „Papua Merdeka” – w którym głowną rolę odgrywa Benny Wenda, wygnany z Indonezji za walkę o prawa ludów Papui Zachodniej. Ponownie słyszymy tu nieodżałowanego Tony’ego Allena, jednego z najwybitniejszych perkusistów świata, który zasłynął jako fundament grupy Feli Kutiego, zaś ostatnio współpracował m.in. z Damonem Albarnem w Gorillaz i The Good, the Bad & the Queen.

W „Keleketla!” chodzi o znalezienie muzycznych powiązań. Zaczynając od niewielkiej społeczności w Johannesburgu, projekt nabrał rozmachu, pokazując jak ścisłe mogą być muzyczne więzi. „Wszędzie są miłośnicy muzyki i dzięki temu się rozwijamy.” „Keleketla!” polega na przyjęciu tego wezwania i podążaniu za nim, z ciekawością, gdzie cię zaprowadzi.